SANİMDER BİLGİ EVİNDE İMAM HATİPLİ ÖNCÜ GENÇLERDEN DEPREMDE VEFAT EDENLERE HATİM DUASI

SANİMDER BİLGİ EVİNDE İMAM HATİPLİ ÖNCÜ GENÇLERDEN DEPREMDE VEFAT EDENLERE HATİM DUASI
Sandıklı Anadolu İmam Hatip Lisemizin ÖNCÜ GENÇLERİ Öğle Namazında Şaloğlu Camisinde buluştu.
Öğle Namazından sonra da Sanimder öncülüğünde meslek dersleri öğretmeni Metin ASLAN ile birlikte “Gençlerle Başbaşa Gönül Sohbeti” için Sanimder Bilgi Evinde bir araya geldiler.

           

Sohbetten önce Öncü gençlerimiz Erol ile Ramazan ÖZCÜ söyledikleri ilahi ve ezgiler ile gönüllerimizi ferahlattı.
Sandıklı Merkez Çolak Mescid Cami İmam Hatibi Sayın Hafız Asım KIRGÖZ “Gençlerle Başbaşa Gönül sohbetinde” gençler ile bir araya geldi:
Sayın Hafız Asım KIRGÖZ hocamız;  Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 vilayette meydana gelen deprem nedeni ile gençlere böyle afetler karşısında Müslüman ne yapmalı? Nasıl ibret almalı? Ve nasıl tedbir almalı? konusunda bilgiler aktardı.
Peygamberimiz (S.A.V) Efendimizin Hadisini okudu ve şöyle anlattı:
Suheyb b. Sinân er-Rûmî (R.A)'dan merfû olarak rivayet edildiğine göre, Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurmuştur: 
“Mü’minin hayranlık verici bir hali vardır ki, onun her işi hayırdır. Bu hal, müminden başka hiç kimsede bulunmaz.
Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur.
Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayır olur.” [Sahih Hadis] - [Müslim rivayet etmiştir]
Rasûlullah (S.A.V) müminin hayranlık verici hali olduğunu açıklamıştır. Çünkü onun ahvalinde ve dünyadaki davranışlarında hayır, başarı ve kurtuluştan başka bir şey yoktur. Bu hayır müminden başka kimse için değildir.
Sonra Nebi (S.A.V) Allah Teâlâ'nın, müminin her halini hayır olarak takdir ettiğini haber vermiştir. Kendisine darlık ve sıkıntı isabet ettiğinde Allah'ın takdirine sabreder, Allah'tan gelecek ferahlamayı bekler ve ecrini Allah'tan bekler. Bu da onun için hayırdır.
Ona ilim, salih amel gibi dini, hanım, çocuk ve mal gibi dünyevi nimetten bolluk isabet ettiğinde ise Allah'a şükreder. Bu, Allah -Azze ve Celle-'ye itaat etmekle olur. Mümin, Allah'a şükreder ve bu, onun için hayır olur.
Daha sonra tekrar depremlerde can kayıplarının olmaması binaların yıkılmaması için tedbir almalıyız. Sağlam yerlere; fay hattı olmayan ve dere kenarları dışında bulunan yerlere, son teknolojiler ile sağlam binalar yapmalıyız.
Böyle afatlardan dersler çıkarmalıyız. Sabır ve metanet, birlik ve beraberlik ile yardımlaşma ve dayanışma ruhu ile bu sıkıntılardan kurtulmak için çalışmalıyız.” Dedi.
   

Sanimder Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan AYYILDIZ ise, öncü gençlerimize Gönül sohbetinde bulunan Sayın Asım KIRGÖZ’E, Öğrencileri koordine ederek Öğle Namazı için Şaloğlu camisine getiren ve namazdan sonra da Sanimder Bilgi Evimize getiren Anadolu İmam hatip Lisesi meslek dersleri öğretmeni Metin ASLAN’A, Sanimder Yönetim Kurulu üyeleri Sayın Ömer AKKAŞ’A, Sayın Ahmet ŞAHİN’E, Sayın Beytullah TAŞDEMİR’E, Sayın Ramazan ARIK’A, Sayın Halil İbrahim ARSLAN’A, Sayın Mustafa ÇELİK’E, Sayın Muhammed AYYILDIZ’A Ve Başta Sayın Nasuh YAYLA olmak üzere Misafirlere ve gençlere Teşekkür etti.
Daha sonra da öğrencilerimiz tarafından okunan Hatmi Şerifin duası İmam Hatip Lisemizin hatim grubunda bulunan öğrencimiz Ali Rıza İNCİ tarafından yapıldı. Yapılan Hatim duasında;
Okunan Hatmin Sevabı; başta Peygamberimiz (s.a.v) Efendimiz olmak üzere diğer peygamberler Ulema, Fukara, Şüheda ve
Hatimlerin Okunmasına Vesile olan;
Merhume Ummuhan KUTLUTURK Ruhuna,
Merhume Fatma BULUT’UN Ruhuna,
Merhume Mediha TURPÇU’NUN Ruhuna,
Merhume Ismahan ÖZÇELİĞ’İN Ruhuna,
Merhume Satı ACAR’IN Ruhuna,
Merhume Aysun TOSUN’UN Ruhuna,
Merhume Müfide COŞKUN’UN Ruhuna,
Merhum Ahmet ÖZBAYRAM’IN Ruhuna,
Merhume Perihan ÖZDOMURCUK İle Merhum Ali ÖZDOMURCUK Ruhlarına Hediye ettik Sen kabul buyur Ya Rabbi.
Öğrencilerimize Zekât, Fitre ve Fidye bağışı ile Burs Ve Eğitim Bursu verilmesinde destek olanların, Vekâlet ile Kurban bağışı ve Adak kurbanı bağışı yapan kardeşlerimizin cümle geçmişlerinin Ruhlarına bağışladık sen ulaştır Ya Rabbi.
Asımın Nesli Olacak Gençlerin Yetişmesi için yardım etmiş, Maddi ve Manevi olarak destek olmuş ve Ahirete göçmüş olan Hayırseverlerimizin Ruhlarına da hediye eyledik sen haberdar eyle. Makamlarını Cennet, Derecelerini Ali eyle Allah’ım.
Hayatta olan hayırseverlerimizin Ne Muratları varsa, hayırlısı ile Muratlarına Nâil eyle ve Sağlık Sıhhat ve Afiyetler ver, Şu anda hastanelerde ve evlerinde şifa bekleyen tüm hasta kullarına Acil Şifalar ver Ya Rabbi.
Rızıklarına ve Ömürlerine bereketler ihsan eyle, İki Cihanda Aziz ve mutlu eyle Ya Rabbi. 
Bilhassa yakın zamanda meydana gelen depremde ve daha önceki meydana gelen depremlerde göçük altında kalarak hayatlarını kaybeden kardeşlerimizin ruhlarına da hediye eyledik sen vasıl eyle,
Yaralı olan kardeşlerimize acil şifalar ver, Tüm sıkıntılarını gider Ya Rabbi.                                                                                                     Ülkemizi devletimizi bütün afat ve musibetlerden koru, Bizlere Tekrar böyle afat ve musibetler gösterme Ya Rabbi; diye
Ülkemizin devletimizin bütün afât ve musibetlerden korunması ve Ülkemizin Baki olması ve selameti için dualar edildi.
Duadan sonra öğrenci ve misafirlerimize Tantuni ile Ayran Ve Çikolata ikram edildi.
 

HABERLER  Kategorisindeki Diğer Başlıklar