SANİMDER CAMİ GENÇLİK BULUŞMASINDA BU HAFTA; GENÇLİĞİN ÖNÜNDE BULUNAN TEHLİKELER ANLATILDI

   
 
 Yatsı Namazından sonra sandıklı İmam hatip lisesi öğrencileri Okul Müdürü H.Hüseyin ALTINTAŞ ve Meslek Öğretmeni Metin ARSLAN öncülüğünde Sanimder Bilgi Evine geldiler.
 
Sanimder Cami Gençlik Buluşması etkinliği doğrultusunda Sandıklı ilçe Müftülüğü Vaizlerinden Sayın Tevfik SAVCU gençler ile Sanimder Bilgi Evimizde bir araya geldiler.
 
Kızılören ilçe Müftümüz Sayın Mustafa BİLİCİ’NİN de katıldığı Sanimder Gençlik Buluşması Sohbetimizde Sandıklı İlçe Müftülük Vaizimiz Sayın Tevfik SAVCU; Gençliğin Önünde Bulunan Tehlikelerden bahsetti:
 
“Değerli gençler sizin için en büyük tehlike kötü arkadaştır.
 
Kuranı kerimde yüce Rabbimiz Tin suresi 4. Ayette şöyle buyuruyor.
{لَقَدْ خَلَقْنَا الإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ}
“Biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır” Yaratılmış en değerli varlık (eşrefi mahluk) insandır.
Rabbimiz Tin suresi 5. Ayette ise şöyle buyuruyor.
{ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ}
“Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik”
İnsanoğlu bu kötü duruma düşmeden önce yaratılışını ve yaratılış gayesini çok iyi bilmeli ve ona göre hareket etmelidir.
Hayatın en verimli çağı da gençlik yıllarıdır. İhtiyarlık gelip çatmadan, ‘keşke’ demeden önce gençliğin kıymeti bilinmelidir. Peygamberimizin hadislerinde bildirilen bir husus; Hesap günü insanlara sorulacak sorulardan biri olan “gençliğini nerede geçirdin” sorusu olacaktır. Gençlik çok önemlidir.
Allah Rasûlü (sav) arkadaş seçiminin önemine binaen şöyle bir benzetmede bulunur:
“İyi arkadaşla kötü arkadaş misk taşıyan kimse ile körük üfüren kimse gibidir. Misk taşıyan ya sana onu ikram eder yahut sen ondan (miski) satın alırsın ya da ondan güzel bir koku duyarsın. Körük üfüren kimse ise ya elbiseni yakar ya da ondan kötü bir koku duyarsın!” (Müslim, Birr, 146)
İyi arkadaş da böyle güzel koku satan bir kimse gibi gerek bu dünyada gerekse ahirette mutlaka faydalı olacaktır.
Kötü arkadaş ise çirkin davranışları, günahta ısrar edişi, gıybet ve dedikodu gibi zemmedilen fiilleri işleyişiyle etrafına hem dinî hem de dünyevi bakımdan zararı dokunan kimsedir. Tıpkı körük üfüren kişi gibi.
Başka bir hadisinde ise sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Efendimiz: “Kişi dostunun dini üzeredir. Bu yüzden her biriniz, kiminle dostluk ettiğine dikkat etsin” (Ebu Davud, Edeb, 16; Tirmizi, Zühd, 45) buyurarak seçilecek arkadaş ve dostun ne kadar önemli olduğuna işaret etmişlerdir.
Ayrıca Gençler. Gençliğin önünde bulunan bir diğer tehlike ise; zararlı islama ve ehli sünnete uygun olmayan ideoloji ve akımlardır. Deizim, Ataizim, Kominizm vb. gibi.
Ve bir tehlikede içki, kumar ve zina vb. zararlı alışkanlıklardır. Bunlardan da uzak durmalıyız ki inancımız, eğitim ve kulluk hayatımız zarar görmesin, dedi.
İlçe Vaizimiz Sayın Tevfik SAVCU Peki bu zararlı akımlara ve zararlı alışkanlıklara karşı nasıl korunacağız. Kurtuluşumuz nasıl olacaktır? Diye gençlere sordu ve Kuranı Kerimdeki zariyat 56. Ayetini okudu:
{وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ}
“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”
 
Evet, hepimiz bu ayet ışığında yaşamalıyız. Rabbimizi tanımalı Ona kulluk yapmalıyız. Eğitim hayatımızın başarılı olabilmesi için çok çalışmalıyız, arkadaşlarımızı iyi seçmeliyiz. Zararlı akım ve ideolojilerden sapıl inançlardan uzak durmalıyız. Anne be babalarımız başta olmak üzere öğretmenlerimize büyüklerimize saygı ile davranmalı küçüklerimize sevgi ve şefkat ile davranmalıyız” dedi

  
  
Sanimder Gençlerle Başbaşa Gönül Sohbetimizde bir araya gelen Sandıklı Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Genç Önderler Gönül Sohbetinden çok memnun kaldıklarını dile getirerek Sanimder Yönetim Kuruluna teşekkür ettiler.
 
Sanimder Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ramazan AYYILDIZ ise Genç Önderlere, Sanimder olarak sahip çıkacaklarını her zaman gençlerin yanında olacaklarını, çeşitli spor ve kültürel etkinliklerde destek olacaklarını ve çalışkan, başarılı öğrencilere burs ve eğitim yardımı vb. ödüller vereceklerini bildirdi.
 
Ayrıca genç önderlerin çalışkan ve başarılı olmaya devam ederlerse şehitlik ve kültür gezileri düzenleyebileceklerinin de müjdesini verdi.
 
Ziyaret memnuniyet ile öğrencilere etli pide, ayran ve çikolata ikram edilmesi ile son buldu.

HABERLER  Kategorisindeki Diğer Başlıklar